Ten pochodzący z południa Europy, czarujący amant zachwyca kolorowymi i pachnącymi kwiatami. Pojedyncze lub pełne są zebrane w pachnące grona na szczytach pędów i możemy się nimi cieszyć nieprzerwanie od maja do wrześnią, a ich trwałość sięga kilku tygodni. Najlepiej udaje się na słonecznych balkonach, tarasach i werandach i jeśli tylko zapewnimy mu wystarczającą ilość wilgoci, jego uprawa nie powinna stanowić większego problemu. Ponieważ zwykle prowadzi się go w donicach, należy go latem obficie podlewać, aby nie dopuścić do wyschnięcia ziemi.

 

Młode rośliny trzeba przesadzać co roku, a starsze w miarę potrzeby. Jeśli stanowisko nie jest wystarczająco nasłonecznione i roślina ma za mało światła, rośnie szybko w górę. Dlatego należy wiosną przycinać pędy, a ponieważ zakwitną pędy zeszłoroczne – skracamy je tylko o połowę.

 

W okresie wzrostu i kwitnienia – czyli od maja do początku września – należy stosować nawóz do roślin kwitnących. W tej roli doskonale sprawdza się ALGATRON, który dzięki naturalnym substancjom wchodzącym w jego skład stymuluje wzrost i rozwój korzenia rośliny. Dzięki temu staje się ona bardziej bujna, rozwija silniejsze liście oraz wytwarza większe, lepiej wybarwione kwiaty. Rozcieńcz pełną nakrętkę w 2 litrach wody i podlewaj rośliny tak uzyskanym roztworem. Wystarczy powtórzyć zabieg dwa razy w ciągu miesiąca, aby zabezpieczyć roślinę przed stresami środowiskowymi i wspomóc jej naturalne procesy ochronne.

 

Gdy liście oleandra żółkną i opadają może to wskazywać na nieodpowiednie warunki uprawy, infekcję grzybami chorobotwórczymi lub atak szkodników. Aby zawczasu przeciwdziałać takim sytuacjom, zastosuj preparat PROPOLI CIFO stworzony na bazie propolisu, który posiada zdolność aktywowania naturalnej osłony ochronnej rośliny przeciwko owadom, grzybom, bakteriom i wirusom. Dodatkowo sprzyja gojeniu ran powstałych na skutek uszkodzeń mechanicznych i atmosferycznych lub szkodników.

 

Przy całym uroku oleandra, nie należy zapominać, że to trujący amant i należy zrezygnować z jego uprawy, jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub zwierzęta, które mają w zwyczaju podgryzanie roślin.