Pierwiosnki to zwiastuny wiosny i stąd pewnie pochodzi ich łacińska nazwa Primula wywodząca się od łacińskiego słowa Primus czyli pierwszy. Ten bogaty rodzaj obejmuje około 500 gatunków wieloletnich, rzadziej rocznych, roślin zielnych. Tworzą rozety liści, z których wyrastają bezlistne łodygi sięgające czasem 1 metra wysokości. Ich naturalne środowisko to strefa umiarkowana i tereny górskie w Europie, Azji, Afryce i obu Amerykach. Możemy je spotkać nad wodą, w ogrodach skalnych, na rabatach oraz we wnętrzach.
Zwykle nie jest to roślina duża, dlatego zwykle nie musimy poświęcać jej wiele czasu, a uprawa i pielęgnacja nie sprawia kłopotów, nawet najmniej wytrwałym i początkującym ogrodnikom. Uzyskujemy je z nasion dostępnych w większości sklepów ogrodniczych. Wysiew powinien mieć miejsce w na początku maja. Na ziemię, która znajduje się w pojemniku do uprawy, wysypujemy nasiona i delikatnie wbijamy je w podłoże. Tak przygotowane pojemniki ustawiamy w temperaturze około 19-20 stopni. Po dwóch – trzech tygodniach powinny zacząć wschodzić. Latem, na przełomie lipca i sierpnia, przesadzamy ja na miejsce stałe, w rozsadzie około 20 – 25 centymetrów.
Uwaga!
Wybierając dla nich stanowisko, zwracamy uwagę, by było to miejsce półsłoneczne, bez zbytniego narażania na palące słońce, o żyznej, próchniczej, wilgotnej oraz przepuszczalnej glebie.
Jak radzić sobie z chorobami i szkodnikami? Jeżeli na liściach pojawi się szarawy nalot, może to być oznaka szarej pleśni. Należy jak najszybciej usunąć porażone części i je spalić, a następnie użyć preparatu CifoBlok. Rozcieńcz 3 ml produktu w 1 litrze wody, spryskaj roztworem całą roślinę zwilżając ją równomiernie. Zabieg powtarzać w odstępie dwóch tygodni.
Czasami na pierwiosnkach mogą pojawiać się mszyce oraz przędziorki. Również w takim przypadku doskonale sprawdzi się CifoBlok lub Propoli. W przypadku preparatu Propoli rozprowadź zawartość jednej saszetki w 1/2 litra wody i wstrząśnij przed użyciem. Jeśli pojawiły się już objawy chorobowe: zastosuj 3 razy w odstępie 3-5 dni.